KOTY









Kot Rosyjski Niebieski
Kot Bengalski
Kot Burmski




Koty bengalskie często są pokazywane na wystawach, wzbudzając ogólny zachwyt. Elegancka sylwetka, przepięknie błyszczącą sierść i umaszczenie przypominające dzikie zwierzę – sprawiają, że trudno przejść obok nich obojętnie.

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczną cechą bengalskich kotów jest ich spektakularne, wzorzyste futerko. Sierść może być cętkowana lub marmurkowa – tygrysie umaszczenie jest raczej niepożądane. Futro jest błyszczące, krótkie i przylegające do ciała. Czasami błyszczy się w taki sposób, jakby kot był posypany drobinkami złota – tak zwany efekt „glitter” jest specyficzny dla bengali i nie występuje u przedstawicieli innych ras.


Cętki u kota bengalskiego kształtują się do szóstego miesiąca życia – osiągają wówczas ostateczną wielkość i kształt. Na piersi, podbródku i szyi, sierść może mieć jaśniejsze zabarwienie. Na kończynach cętki przechodzą w prążki. Na policzkach i szyi pojawiają się paski, a na czole charakterystyczne „M”.

Najczęściej występujące umaszczenia wśród kotów bengalskich to czarne cętki z pręgami na szarym tle, czarnobrązowe wzory na tle w odcieniach żółtego, duże ciemne plamy na brązowym tle, ciemnobrązowe cętki na pomarańczowym tle, cętki na bardzo jasnym tle (śnieżne umaszczenie).